środa, 30 grudnia 2015

BENTONIT W KOCIM DOMU cz. 3/3

BEZPIECZNE DLA ZWIERZAKÓW
Wśród podsypek dostępnych na rynku istotną rolę odgrywa przystosowanie żwirku do kocich możliwości. Znaczenie ma m.in. rozmiar granulek (np. 1-4 mm). Ważne jest, by spacerujący po nich zwierzak nie skaleczył delikatnych łapek ani nie roznosił go po mieszkaniu lub w otoczeniu kuwety.

POLECANY PRZEZ EKSPERTÓW?
Bentonitowe podsypki higieniczne dla kotów w praktyce sprawdzają się doskonale. Jednak dokonując wyboru, warto zwracać uwagę, czy posiadają odpowiednie atesty lub opinie odpowiednich instytucji (np. instytutów weterynarii). Wszystko to dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych kotów. :)

piątek, 25 grudnia 2015

BENTONIT W KOCIM DOMU cz. 2/3

DOCENIANE PRZEZ KOTY
Bentonitowe żwirki dla kotów mają niezliczoną ilość zalet. Perfekcyjnie pochłaniają wszelkiego rodzaju płyny, skrywając we wnętrzu bentonitowych granulek pozostałości naturalnych czynności fizjologicznych zwierząt. Wraz z płynem ukrywają zapachy, nie pozwalając im się wydostawać poza kuwetę. Koty i ich właściciele z pewnością to doceniają.

ŁATWE „W OBSŁUDZE”
W chwili wchłonięcia cieczy, bentonitowe granulki podsypki pęcznieją, a następnie zbrylają się z innymi w ich otoczeniu. W rezultacie powstaje zwarta struktura (bryłka żwiru), którą bardzo łatwo usuwa się z kuwety podczas wymiany podsypki. (Trzeba jednak pamiętać, że zużytej podsypki dla kotów nie wolno wrzucać do domowej kanalizacji!).

środa, 23 grudnia 2015

BENTONIT W KOCIM DOMU cz. 1/3

ŻWIREK DLA KOTA
Doskonale absorbuje płyny oraz pochłania zapachy. Nie pyli. Wykonana jest w stu procentach z naturalnego surowca. Perfekcyjnie wspiera troskę o domowych przyjaciół. Podsypka higieniczna – czyli popularny żwirek dla kotów produkowany na bazie bentonitu – ma wiele wartościowych cech.

NATURALNY I ZDROWY
Podsypki higieniczne dla kotów produkuje się z bentonitu – naturalnego minerału pochodzenia wulkanicznego. Dzięki temu każdy właściciel zwierzaka, dbający o jego zdrowie i dobre samopoczucie, zyskuje pewność, że oferuje swojemu pupilowi produkt ekologiczny, w pełni naturalny i bezpieczny w codziennym zastosowaniu.

piątek, 18 grudnia 2015

BENTONIT W WINIARSTWIE

JAKOŚĆ WINIFIKACJI
„Winifikacja”, czyli proces, w którym sok gronowy zmieniany jest w pełnoprawne wino, ma bardzo duży wpływ na ostateczną formę produktu. A że metod winifikacji jest sporo, charakter wina uzyskiwanego w finalnej fazie procesu może wprowadzać zasadnicze różnice na przykład w jego jakości.

BENTONIT I WINO
Bentonit w winiarstwie wykorzystywany jest już od dawna – z bardzo dobrym skutkiem. Do czego służy? Między innymi do klarowania win (filtracji i nadania mu przezroczystości), oczyszczania moszczu oraz usuwania z niego nadmiaru białka

NIEZBĘDNA ROZWAGA
Jednak wszystko to co dobre – zwykle ma swoje ograniczenia. Przykładowo: zbyt duża ilość bentonitu w zbiorniku z winem może odebrać mu część wartości aromatycznych lub wprowadzić do niego metale ciężkie. Dlatego stosować go należy z odpowiednią rozwagą. :)

środa, 16 grudnia 2015

REKULTYWACJA Z UŻYCIEM BENTONITU

JAK NAPRAWIĆ JEZIORO?
„Naprawianie” ekosystemów budzi różne opinie. Faktem jest jednak, że usunięcie substancji toksycznych i biogennych wspiera przywracanie do naturalnego stanu zdegradowanych układów ekologicznych. Także w tym procesie bentonit znajduje swoje cenne zastosowanie – choć w tym celu stosowany jest dopiero od niedawna.

WIĄZANIE FOSFORU
Glina bentonitowa (bentonit sodowy) w połączeniu z lantanem (metalem o właściwościach pozwalających mu m.in. utleniać się w powietrzu oraz rozkładać wodę) sprzyja wiązaniu fosforu, redukując stężenie fosforanu w jeziorach, a przez to rekultywację i ograniczenie występowania w nim sinic.

piątek, 11 grudnia 2015

BENTONIT W PRZEMYŚLE WIERTNICZYM

Specjalna odmiana modyfikowanego bentonitu - dedykowana branży wiertniczej. Stosowana m.in. przy wierceniu otworów naftowych, hydrogeologicznych, surowcowych, geofizycznych - jako składnik płuczek wiertniczych na bazie wody. Jeśli pragną Państwo dowiedzieć się więcej na temat tych profesjonalnych produktów, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją pod adresem internetowym:

Bentopol - bentonit HT i bentonit HR - kliknij w link i dowiedz się więcej
Zapraszamy do lektury!

środa, 9 grudnia 2015

STRZEŻCIE SIĘ, BAKTERIE! :)

SALMONELLA PRZEGRYWA
Bentonit oddziałujący leczniczo na ciało człowieka według naukowców z University of Arizona szczególne korzystne właściwości przejawia w leczeniu salmonelli oraz skażeń gronkowcem i bakteriami E. coli. Ale na tym nie kończą się jego specyficzne cechy terapeutyczne. W czym jeszcze pomagać ma glinka bentonitowa…?

ZDROWA SKÓRA?
Dla osób cierpiących na alergie, również skórne, interesująca będzie wiadomość, że bentonit pomaga złagodzić objawy alergiczne i łagodzi problemy związane ze skórą. Ma mieć również pozytywny wpływ na ogólny proces trawienia oraz pracę jelit. Działając niemal jak lek, w przeciwieństwie do antybiotyków ma dostarczać organizmowi minerałów i wspierać go w całościowym funkcjonowaniu (bez zaburzeń i skutków ubocznych wywoływanych przez wiele tradycyjnych silnych leków).

piątek, 4 grudnia 2015

TERAPEUTYCZNY BENTONIT

MIOTŁA NA TOKSYNY
Na czym polega terapeutyczne zastosowanie bentonitu? Według badaczy ze Stanów Zjednoczonych – wprowadzona do organizmu glinka (w odpowiedniej dawce i formie), wchłania napotkane toksyny, nie powodując żadnych skutków ubocznych tego procesu. Sama natomiast nie podlega wchłanianiu, czyli przechodząc przez ciało, „zbiera” zanieczyszczenia i usuwa je na zewnątrz.

SKUTECZNIEJSZY NIŻ ANTYBIOTYK?
Ciekawostką podkreślaną przez badaczy jest fakt, że bentonit w postaci glinki może działać skuteczniej na niektóre bakterie niż sztucznie wytwarzane antybiotyki. Lepsze właściwości ma posiadać ze względu na fakt, że bakterie nie są w stanie uodpornić się na oddziaływanie bentonitu, a metale ciężkie mają być przez bentonit „przyciągane” z dużą mocą – i wydalane z organizmu bez konsekwencji dla jego naturalnego działania.  

środa, 2 grudnia 2015

BENTONIT USUWA TOKSYNY

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU
Bentonit ma szerokie zastosowanie w budownictwie, ogrodnictwie, przemyśle farmaceutycznym oraz w wielu innych obszarach codziennego funkcjonowania człowieka. A czy wiedzieliście, że ten minerał służy także… oczyszczaniu organizmu z toksyn?

BENTONIT WAPIENNY
Glinka bentonitowa (czyli osadzony na ziemi pył wulkaniczny) ma właściwości terapeutyczne. Spośród różnego rodzaju glinek stosowanych w celach leczniczych – najwyższą wartość posiada bentonit wapienny. Zawiera minerały takie jak cynk, magnez czy żelazo (i dużo więcej), które wspierają procesy leczenia organizmu.

piątek, 27 listopada 2015

BENTONIT W LESIE I OGRODZIE cz. 2/2

STABILNY WZROST
Gleby pod uprawy lub hodowle spełniać muszą wiele wymogów, przede wszystkim dając drobnej roślinności oraz drzewom szansę na stabilny wzrost, połączony z dostarczaniem wartościowych składników odżywczych. Aby było to możliwe, poza pozyskiwaniem wody i składników mineralnych, ziemia pod uprawy powinna także w odpowiedni sposób chronić roślinność przed czyhającymi na nią zagrożeniami – od pasożytów po wirusy i inne choroby.

ROZTWÓR NA RANĘ
W przypadku drzew poddawanych pielęgnacji (lub wycinaniu gałęzi mogących stanowić zagrożenie np. dla przebiegających w pobliżu linii energetycznych) – środki ochronne zawierające bentonit pomagają uchronić miejsca cięć przed negatywnym oddziaływaniem wirusów, bakterii oraz pleśni i grzybów. Specjalne roztwory nanoszone na wybrane miejsca drzewa szybko tworzą stabilną warstwę zabezpieczającą je przed licznymi zagrożeniami.

CENIONY I PRAKTYCZNY
Bentonit absorbuje także zapachy. Pochłaniając nieprzyjemną woń różnego rodzaju dodatków pielęgnacyjnych do gleby, znakomicie sprawdza się w uprawach ogrodowych (stanowi m.in. dodatek do nawozów granulowanych). Służy również jako podściółka w różnego rodzaju hodowlach, zmniejszając prawdopodobieństwo występowania chorób oraz pasożytów. Przy wytwarzaniu nawozów sztucznych bentonit jest wyjątkowo ceniony przez producentów.

piątek, 20 listopada 2015

BENTONIT W LESIE I OGRODZIE cz. 1/2

KILKADZIESIĄT MINERAŁÓW
Wymieszany z glebą, bentonit zapobiega wymywaniu składników mineralnych. Potrafi wypełnić przestrzeń w ziemi (aglomeracja cząsteczek), pęczniejąc i zatrzymując minerały oraz wodę. Sam jednocześnie wzbogaca ją o ponad 50 minerałów o dużej wartości dla upraw (składniki mineralne są szybko przyswajane przez rośliny dzięki pęcznieniu bentonitu). Szczególnie przydatny jest na piaszczystych i kamienistych terenach, bardziej podatnych na przesuszanie.

WARSTWA OCHRONNA
Zmiany dokonywane w samej glebie to jednak nie wszystkie zalety stosowania bentonitu dla wzbogacenia upraw i hodowli. Bentonit w sprayu stosowany jest do tworzenia warstwy ochronnej na roślinach, zapobiegając ich degradacji dokonywanej przez szkodniki. Dodatkowo chroni liście przed negatywnym oddziaływaniem światła słonecznego oraz wieloma chorobami. W analogiczny sposób pozwala również zabezpieczać korzenie roślin przed zakażeniami.

poniedziałek, 16 listopada 2015

BENTONIT W CODZIENNYM ŻYCIU

ŚRODOWISKO POD PEWNĄ OCHRONĄ
Rola bentonitów w budownictwie jest nieoceniona. Dzięki temu, że pod wpływem wody potrafią nawet kilkakrotnie zwiększać swoją objętość, doskonale sprawdzają się jako uszczelniacze różnych materiałów: geomat, gum, paneli, zapraw i izolacji.  Z ich wykorzystaniem uszczelnia się tarasy, płaskie dachy, stawy czy oczka wodne. Są też składnikiem farb, lakierów oraz tworzyw sztucznych. Chronią środowisko naturalne, uszczelniając składowiska komunalne. W przemyśle spożywczym obrobiony bentonit usuwa zanieczyszczenia z olejów jadalnych (np. popularnego oleju rzepakowego). Klaruje się nim także wina, soki owocowe oraz ocet.

ZASTOSOWANIE BENTONITU W HODOWLI
W hodowli zwierząt bentonit znalazł nietypowe zastosowanie. Jest bowiem składnikiem pasz, który wpływa na lepsze przyswajanie pokarmu. Część naukowców uważa, że minerał wykazuje również silne działanie lecznicze, porównywalne  z kuracją antybiotykową. Udowodnione zostało, że poprawia kondycję zwierząt, leczy biegunki oraz wpływa na przyrost masy ciała. Bentonit stanowi też ściółkę  w fermach i element podsypki higienicznej dla kotów, pochłaniającej płyny i zapachy.


sobota, 14 listopada 2015

ZASTOSOWANIE BENTONITU

BENTONIT W PRZEMYŚLE
Stosowany jest w odlewnictwie, przemyśle wiertniczym i spożywczym. Doskonale znany w branży budowlanej, wykorzystywany bywa w hodowli zwierząt. Z jego specyficznych właściwości korzystają chemicy, papiernicy – oraz wielu innych branżowych specjalistów różnych gałęzi przemysłu. Bentonit, bo o nim mowa, znajduje tak szerokie zastosowanie m.in. dzięki swym wulkanicznym właściwościom.

TUNELE, WINO, PAPIER I KARMA DLA ZWIERZĄT
Lista praktycznych zastosowań bentonitów jest naprawdę długa. W przemyśle odlewniczym i stalowym służą jako lepiszcze do rud żelaza oraz materiał poprawiający plastyczność i stabilność termiczną form odlewniczych. W przemyśle wiertniczym i budownictwie bentonit stanowi składnik konstrukcji tuneli, wykopów oraz otworów wiertniczych. Papiernicy wykorzystują go do barwienia i powlekania papieru, a winiarze – do stabilizacji wina. Bentonit znajduje zastosowanie także w produkcji soków i piwa, karmy dla zwierząt, filtrów UV i środków antybakteryjnych, środków zmiękczania tkanin oraz jako składnik zagęszczaczy farb). 

czwartek, 12 listopada 2015

BENTONIT ZGM ZĘBIEC

ZĘBIEC: POLSKI LIDER PRODUKCJI BENTONITU 
Największym i najstarszym producentem bentonitów w Polsce są Zakłady Górniczo-Metalowe ZĘBIEC SA. Doświadczenie firmy w pracy z tym minerałem sięgają lat 70-tych minionego wieku. Dziś ZĘBIEC jest głównym dostawcą bentonitów dla polskiego przemysłu, a jednocześnie prekursorem wielu badań naukowych związanych z wykorzystaniem minerału do produkcji nowoczesnych technologii.

NANOTECHNOLOGIE Z BENTONITEM
Badania naukowe realizowane na materiałach ZĘBCA przez politechniki w Rzeszowie, Wrocławiu i Szczecinie wykazały, że modyfikacje bentonitów zwiększają ich właściwości mechaniczne (wytrzymałość na rozciąganie, udarność) oraz poprawiają cechy użytkowe powłok (przyczepność do podłoża, odporność na zarysowanie, mniejsza nasiąkliwość). Dzięki temu potwierdzona została wysoka jakość bentonitów ZĘBCA i efektywność ich wykorzystania w krajowej produkcji nanonapełniaczy glinokrzemianowych (nanomateriały polimerowe), służących m.in. wytwarzaniu wytrzymałych materiałów przemysłowych (nanotechnologie).

wtorek, 10 listopada 2015

POCHODZENIE BENTONITU

BUDOWA I SKŁAD
Bentonity według naukowców powstały w wyniku rozkładu popiołów i pyłów wulkanicznych osadzonych na dnie mórz w środowisku alkalicznym. Jak wykazały badania, montmorillonit  to uwodniony glinokrzemian składający się z trójwarstwowych pakietów. Są one zbudowane  z ośmiościanów Al2O3 i dwóch zewnętrznych warstw czworościanów krzemionki SiO2. Wzór czystego montmorillonitu glinowego według Hoffmanna przedstawia się następująco: (OH)4 Al4 Si8 O20× nH2O = 2Al2O3× 4SiO2×H2O× nH20.

WULKANICZNE PROWENIENCJA
Bentonity należą do grupy minerałów ilastych, powstałych ze skał wulkanicznych lub pyłów hydrotermicznych. Za transformację pyłów wulkanicznych odpowiedzialne są procesy geologiczne, których trwanie oblicza się na miliony lat! Zastosowanie minerałów ilastych w codziennym życiu jest jednak znacznie bliższe doświadczanej przez nas rzeczywistości. Służą bowiem do oczyszczania olejów roślinnych, produkcji detergentów, a nawet biorą udział w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu i uszkodzeń kostno-mięśniowych (dzięki ich odpowiedniemu przetworzeniu).

środa, 4 listopada 2015

BENTONIT. NIEMAL WSZĘDZIE

OBECNY NIEMAL WSZĘDZIE
Czy ten sam minerał może stanowić zarówno element uszczelnienia dachów, składnik pokarmu i detergent – a jednocześnie służyć jako tworzywo wykorzystywane w nanotechnologii? A czy pył wulkaniczny może mieć zastosowanie w barwieniu papieru? Otóż może. Taką właśnie rolę pełnią bentonity produkowane w „Zębcu”.

WYKORZYSTYWANY PRZEZ WIELE BRANŻ
Bentonit, ilasty minerał wulkanicznego pochodzenia, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Korzystają z niego m.in. branże budowlana, chemiczna, spożywcza i wiertnicza. Dużą rolę pełni także w hodowli i uprawach roślin, dostarczając glebie składników odżywczych oraz zatrzymując wodę, niezbędną do prawidłowego wzrostu upraw leśnych czy ogrodowych.